Založ si blog

Vyúčtovací šok

Práve z neho sme sa už po mesiaci mohli spamätať. 31. máj je každoročný termín, do ktorého je správca nehnuteľnosti povinný poslať majiteľom bytov vyúčtovanie za predchádzajúci kalendárny rok.

Väčšinou toto vyúčtovanie posiela správca poštou. Veď prečo by nedal zarobiť pošte, keď už potrebuje potvrdenie o prebratí. Dokonca niektorí správcovia ako v tomto prípade Spokojné Bývanie (áno, už názov samotnej firmy zavádza, lebo spokojný asi nikto nie je) si za toto naúčtujú 1,75€, pritom osobne si ho prebrať prísť nemôžete. Dokonca ho nedávajú už ani zástupcovi vlastníkov, ktorý by vyúčtovanie rozniesol obyvateľom.

Väčšina majiteľov bytov tak zažije po 31.5. každoročne šok. Nikdy neviete predpokladať, ktorá položka a jej cena opäť stúpla a správca vás o tom neinformoval, prípadne keď vám neupravil predpisový rozpis, ktorý by mal zohladňovať reálne náklady za každý byt a to po každom zdražení. Potom by samozrejme vznikali minimálne rozdiely. Majitelia bytov by tak presne videli a poznali reálne náklady za svoje bývanie. Nie ako je to teraz,  keď majitelia vravia, ako veľa mesačne platia, ale pritom reálne po vyúčtovaní majú vrátenú sumu vo výške dvojnásobku nájomného. Prečo im Spokojné bývanie na základe toho neponíži automaticky predpis zálohových platieb?

Žiaľ, v našom prípade sa to nedeje, nový rozpis sme mali asi len po navýšení tvorby fondu opráv. Opäť kvalitná vizitka Spokojného Bývania, ktoré je našim správcom. Pritom v minulom roku, za ktorý teraz vyúčtovania prišli došlo k niekoľkým dôležitým zmenám, ktoré ovplyvňujú náklady na bývanie. Od 1.4.2010 platiť zákon 70/2010, ktorý upravuje zákon 182 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Práve podľa tohto zákona sa musí prispievať do fondu opráv už aj za 25% plochy balkóna, nie len plochy bytu. Popritom sa už nedá dohodnúť o rôznej výške platieb za bytový a nebytový priestor do fondu opráv.

Aby toho nebolo málo, bola minulý rok dlhá zima. Kúriť sa prestalo až koncom mája. Teda domy, ktoré nemajú vyregulovaný systém a na radiátoroch osadené merače tepla platia za teplo viac. Nesúhlasím s názorom, že niekto má merače a neušetrí. Áno, môže to byť pravda pokiaľ nepochopil, načo slúži termostatická hlavica na radiátore. Pokiaľ je stále otvorená na plný prietok (väčšinou číslo 5) asi sa ušetriť vážne nedá. Veď radiátorom preteká stále horúca kvapalina, ktorá ma cez 40 stupnov celzia. Nielenže tento stav veľa stojí, ale aj priestor je nezdravo prekurovaný. Ideálne je mať hlavicu nastavenú na stupni 3-4. Pri opustení miestnosti, alebo bytu ju ešte o čosi znížiť.

Druhá položka vo vyúčtovaní, ktorá je podľa mňa neúmerná, je elektrina. Tá má slúžiť na osvetlenie spoločných priestorov, fungovanie výťahov, zvončekov a podobne. Lenže podľa platnej legislatívy, je u dodávateľa bytový dom považovaný ako firma. Teda 1 kWh odobratej energie nestojí tak veľa, ako samotné istenie. My už 2 rok po sebe platíme 20€ / mesačne za 25 ampérový istič na jednom schodisku a správca odmieta vyriešiť zníženie istenia. Takéto ističe máme 4. Pri tejto „famóznej“ zmene legislatívy platíme namiesto cca 400€ / ročne, niečo okolo 1300 € / ročne. Keďže posledné 4 mesiace som odpísal stavy meračov, zisťujem, že dokonca nemíňame ani 15 kWh za mesiac na osvetlení v jednom vchode. Ako je vidieť, pomoc Spokojného Bývania je v tomto smere naozaj „veľká“.

Vyúčtovanie má aj položky, ktoré naozaj neovplyvníte, ako odvoz odpadu (väčšinou už ho znížiť nemôžete), alebo zrážková voda (vodárne zdvihnú stočné, trochu viac zaprší a už platíme všetci viac).

Na triviálnych veciach, ktoré sa nemenia a sú platené za jeden priestor najjednoduchšie zistíte, či sú rozúčtované správne. Horšie je to so všetkým ostatným, kde musíte veľmi počítať, aby ste prišli na to, kde vzniká chyba, alebo nepresnosť. Žiaľ , čo sa týka správnosti vyúčtovania, zákon je na strane správcu, pretože hovorí len o tom, do akého termínu musí vyúčtovanie doručiť. To znamená, že aj keby vám síce poslal prázdu obálku a mal potvrdenú doručenku, má nárok na poplatok za správu bez ohľadu na to, či je vyúčtovanie v poriadku. Žiadny postih za zlé vyučtovanie nie je, pokiaľ  nie je zadefinovaný v zmluve o výkone správy.

Ja som si vyúčtovanie presne prepočítal a našiel som v ňom  5 chýb, alebo aj nepresností v rozúčtovaní. Keďže sa rozpočítavajú náklady na celý dom, som zvedavý ako správca Spokojné Bývanie písomne vysvetlí tieto chyby. Keďže sú v tomto poslednom vyúčtovaní, určite su aj v predošlých, ktoré budem žiadať taktiež prepočítať.

A čo vy? Aký stav je u vás? Ste s vyúčtovaním spokojní? A čo váš správca, viete, za čo mu platíte?

A máme po komunálkach

30.11.2010

Ako som písal v predošlých blogoch, budem v nich pokračovať práve preto, že tém je naozaj dosť a nielen v mojom okolí. Sú veci, o ktorých by sme podľa mňa mali hovoriť, pretože sa nás viac »

Tak ako, sneží?

28.11.2010

Ako sa zdá, na celom území Slovenska, dokonca aj v Bratislave. U nás v Bratislave, ale ani v celom našom samosprávnom kraji (VUC) nikto pluh ešte nevidel. Ráno to bude opäť zábava a budú nám viac »

Ísť, či neísť?

25.11.2010

Túto otázku si v sobotu bude hovoriť veľa obyvateľov, keď sa otvoria volebné miestnosti. Keďže začalo predvolebné moratórium, toto je môj posledný predvolebný blog. Moratórium bude trvať viac »

parlament, poslanci, OĽaNO

Platy poslancov by mohli vzrásť až o 300 eur

25.02.2018 11:40

po zmenách by už plat poslancov nemal byť rozdelený na dve časti. Paušálne náhrady by sa mali pripojiť k základnému platu.

počasie zima mrazy sneh príroda

Mrazy udreli v plnej sile, budú pokračovať a môžu atakovať až mínus 30°C

25.02.2018 11:22

Najchladnejšie ráno tejto zimy mali v nedeľu aj v Liptovskej Tepličke -23,4 stupňa Celzia.

trump, kim

Koniec ZOH, koniec zmierovania? Kim označil nové sankcie USA za vojnový akt

25.02.2018 11:09, aktualizované: 11:50

"Obe Kórey vzájomne spolupracovali a olympiáda bola usporiadaná úspešne. USA ale uvrhli hrozbu vojny na Kórejský polostrov," uviedlo severokórejské ministerstvo.

Berlusconi

Analýza: Talianske voľby predstavujú riziko v ekonomickej i politickej oblasti

25.02.2018 10:54

Voľby, ktoré sa uskutočnia už o týždeň 4. marca, sa dostali aj na zoznam najnaliehavejších rizík v ekonomickej a politickej oblasti vo svete.

Peter Řehánek

O tom čo vidím okolo seba, občas absurdné ale žial pravdivé. Rodený Bratislavčan, On-line marketér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 29221x
Priemerná čítanosť článkov: 1538x

Autor blogu

Kategórie