Založ si blog

Otvorený list pani Henriete Peškovičovej

Vážená pani kandidátka na starostku mestskej časti Vrakuňa. Celé Slovensko teraz žije komunálmými voľbami, vy sama ste svoju komunikáciu vo Vrakuni začala ako prvá. Keďže sme už asi 3x dostali Váš program do schránok, mám k nemu pár otázok. Verím, že mi ich zodpoviete, pretože ma ako vrakunčana zaujímajú a nikde som na ne nenašiel odpoveď.

1. Rozvoj Vrakune
„Najväčšie komunitné trojgeneračné centrum v meste“ – pani Peškovičová, možete mi prosím vysvetliť, prečo práve vo Vrakuni – ako jednej z najmenších mestských častí Bratislavy máme mať „Najväčšie komunitné trojgeneračné centrum“? Poviete mi prosím, kde toto centrum chcete postaviť, kto zaplatí jeho výstavbu, keď sme viac ako 20 rokov neboli schopní dostavať objekt 221, ktorý mal byť kultúrnym domom a premenil sa na budovu s viac ako 31 bytmi a možno nejakú „spoločenskú sálu“?
„Najväčšie voľnočasové ihrisko vo Vrakuni s detským bazénikom“ – naša mestská časť potrebuje destké ihriská, ktoré nebudú zdevastované, ktoré nebude ničiť neprispôsobivá mládež a feťáci. Mám pocit, že teraz nie sme schopní udržať v čistote pieskoviská, aby v nich neboli psie výkaly, striekačky a iný odpad. Ako sa chcete starať o „bazéník“ pre deti, bude potrebovať údržbu. Ako chcete zabrániť, aby tam podnapitá mládež nerozbíjala fľaše od alkoholu, alebo aby sa vám v ňom „neumývali“ bezdomovci? A kde toto opäť najväčšie ihrisko chcete postaviť?
„Osvetlenie nábrežia Malého Dunaja pre športovcov“ – pani Peškovičová kedy ste sa naposledy prešla po nábreží Malého Dunaja? Ak ste tam vôbec počas toho jedného mesiaca, čo tu bývate prešli… Existuje tam chodník zo zámkovej dlažby a dlhodobo tam rastú topole, ktoré čiastočne plnia aj funkciu vetrolamov. Žiaľ, tieto topole svojimi koreňmi zdvihli chodník tak, že sa na každých 3 metroch podknete. Je váš plán vyrúbať tieto stromy a chodník celý prerobiť, aby ste tam mohli potiahnuť elektrinu pre osvetlenie nábrežia? Viete povedať, koľko niečo takéto bude stáť a kto to zaplatí?
„1.000 stromov do Vrakune počas štyroch rokov nášho pôsobenia“ – ja sám plne podporujem zvýšenie množstva zelene, nielen vo Vrakuni, ale v celej Bratislave. Veríte, že sa vám tých 250 stromov ročne podarí vysadiť tak, aby nenahradili tie, ktoré už predtým vyrúbu???
„plán na minigolfové ihrisko a letné kino v lesoparku“ – zaujimavý nápad, avšak má jeden výrazný háčik –  pri veľkosti parku naozaj neviem, kde tam tieto veci chcete umiestniť. Park sa zväčšiť nedá, skôr každú chvíľku je zmenšovaný zástavbou. Zároveň  stavbou letného kina a minigolfového ihriska stratí park svoj význam (ako zóna slúžiaca na prechádzky a oddych), nemyslíte?

2. Nájdete riešenia
– ako ochrániť detské ihriská pred drogami a striekačkami? Dobrovoľné hliadky žiaľ tento problém nevyriešia, to by tam museli strážiť 24 hodín denne
– ako zatepliť a revitalizovať školy a škôlky? Pani Peškovičová, viete o tom, že tento rok mali mať 3 školy vo Vrakuni vymenené okná v celkovej hodnote 700.000€? Peniaze na to určené, boli z predaja rozvodných sietí tepla. Vymenené okná nemá ani jedna škola. Viete z akého dôvodu? Je tu podozrivé výberové konanie, komisia vôbec nekonala a netlačila na doriešenie revitalizácie. V komisii bol aj jeden z kandidátov na Vašich poslancov. Verme len, že sa tieto peniaze na niečo iné neminuli.

A mohol by som pokračovať. Máte vo volebnom programe veci, ktoré sú skôr volebno-marketingovým plánom, ktorý sa dá ťažko splniť. Určite nie z peňazí, ktoré terez mestská časť (ne)má.
Taktiež obhajujete svojich 14 nominantov na poslancov, z ktorých 6 je teraz poslancami za KDH. Ako je známe, KDH má v Bratislave veľkú vinu na súčasnom stave celej Bratislavy. Pani Peškovičová, mne osobne sa nepáči, že sú vo vašej koalícii zo spomínaneho KDH traja kandidíáti za volebný obvod číslo 2 a majú trvalý pobyt vo volebnom obvode číslo 1! Konkrénte páni Mária Behúňová (matka Michala Behúňa kandidáta vo volebnom obvode číslo 1, rovnaká adresa trvalého pobytu), Milan Šinder (Vŕbová ulica je predsa volebný obvod číslo 1) a Boris Šramko (otec Michala Šramka, kandidáta na poslanca v prvom volebnom obvode, opäť rovnaká adresa trvalého pobytu). V posledných voľbách kandidovali obaja za volebný obvod číslo 1. To ste si naozaj nemohli nájsť poriadnych kandidátov vo volebnom obvode 2 mestskej časti Vrakuňa? Radšej ich presuniete na kandidátku vo vedľajšom volebnom obvode, hlavne aby boli súčasné väzby a rodinkárstvo zachované. Čo keby vo volebnom obvode číso 1 neboli následne všetci zvolení?

Viete, ak by ste prišli s úplne novou koalíciou, v ktorej by nebol nikto zo súčasných poslancov z KDH, tak si poviem, že je to zaujímavá výzva pre dobré smerovanie Vrakune. Takto tomu, žiaľ, nemám dôvod veriť. Ak by totiž práve súčasní poslanci boli naozaj dobrými poslancami, ktorým záleží na čo najlepšom fungovaní Vrakune, riešia problémy, ktoré tu pretrvávajú posledné štyri roky. Je úplne jedno či sú z KDH, SDKU-DS alebo aj OK. Nie sú náhodou vaše plány na rozvoj Vrakune úzko spojené s investormi blízkymi KDH a SAS? Nepredpokladám, že mi na túto otázku pravdivo odpoviete.

Moja posledná otázka je práve konkrétne na Vašu osobu: Pani Peškovičová, je pravda, že máte trvalý pobyt vo Vrakuni asi len 1 mesiac? Práve súčasný starosta Ladislav Fatura býval vo Vrakuni len jeden rok, keď kandidoval na starostu a uspel. S odstupom času však priznal, že mal na niektoré veci úplne iný pohľad.

Ja osobne nič proti vám nemám, ste jednou zo siedmich kandidátov na starostu mestskej časti Bratislava Vrakuňa, z ktorých si budeme musieť vybrať. Osobne ma mrzí, že skôr nehovoríte o problémoch ktoré sú vo Vrakuni teraz, za ktoré môže súčasné vedenie mestskej časti a ktoré vy podporujete! Taktiež, že sme v otvorenosti samosprávy až na 92 mieste (získala 28 bodov zo 100), po nás z častí Bratislavy je už len Devínska Nová Ves tá je 96 mieste (25 bodov zo 100).

Žiaľ, je to na zaplakanie. Hlavne keď si uvedomíme, že na 99% nebude zvolených vašich 14 poslancov, ale len niektorí. Na škodu Vrakune to budú opäť predstavitelia KDH z Vašej „retrokoalície“, pár poslancov za SDKÚ-DS a tiež OK (Občiansky Kandidáti). Títo všetci sú tam teraz, a teda sa možno nič nezmení, aj keby ste boli zvolená za starostku. Preto si kladiem otázku: Je toto práve zámer súčasných poslancov a vedenia Vrakune, že dosadili na kandidáta Vrakune práve Vás, aby nemali naďalej problém presadzovať svoje zvrhlé riešenia a návrhy?
Vrakuňa potrebuje určitú zmenu, a to najmä na postoch poslancov, ktorých hlavným mottom za posledné obdobie bolo hlavne: „občan ma zaujímal len pred voľbami.“
Verím, že mi na moje otázky odpoviete, keďže aj ja som vrakunčan, pretože asi nie som jediný, koho zaujímajú odpovede.
Želajme si spoločne, aby ľudia išli voliť a zvolili si tých správnych kandidátov, ktorí prestanú devastovať Vrakuňu tak, ako je to teraz, a že konečne budú svoju kandidatúru chápať ako službu občanom, nie investorom, ktorí chcú len stavať. Nezvoľme si retropolitikov, ktorí už mali možnosť ukázať minimálne počas dvoch volebných období, čoho sú schopní.

Vyúčtovací šok

06.07.2011

Práve z neho sme sa už po mesiaci mohli spamätať. 31. máj je každoročný termín, do ktorého je správca nehnuteľnosti povinný poslať majiteľom bytov vyúčtovanie za predchádzajúci kalendárny rok. Väčšinou toto vyúčtovanie posiela správca poštou. Veď prečo by nedal zarobiť pošte, keď už potrebuje potvrdenie o prebratí. Dokonca niektorí správcovia ako v tomto [...]

A máme po komunálkach

30.11.2010

Ako som písal v predošlých blogoch, budem v nich pokračovať práve preto, že tém je naozaj dosť a nielen v mojom okolí. Sú veci, o ktorých by sme podľa mňa mali hovoriť, pretože sa nás týkajú. V sobotu sa o 20.00 uzatvorili volebné miestnosti. Celoslovenská účasť tesne pod 50%(49,69%), priemer síce pekný, ale Bratislava má len 33,57% a Košice ešte o čosi menej 33,47%. [...]

Tak ako, sneží?

28.11.2010

Ako sa zdá, na celom území Slovenska, dokonca aj v Bratislave. U nás v Bratislave, ale ani v celom našom samosprávnom kraji (VUC) nikto pluh ešte nevidel. Ráno to bude opäť zábava a budú nám tlačiť „kaleráby“ ako všetko zvládajú. V Bratislave po novom má práve zimnú údžbu zabezpečovať spoločnosť A.R.K technické služby, ktorú vybrala verejnú súťaž. [...]

Richard Sulík

OĽANO vyzvalo Sulíka odvolať vedenie MH Manažmentu

18.06.2021 17:03

Hnutie Sme rodina očakáva, že Sulík vyrieši problém bez toho, aby ho k niečomu vyzývali.

sirovodík

V plzenskej firme unikol sírovodík. 2 ľudia sú mŕtvi a 2 v kritickom stave

18.06.2021 16:47

Zasiahnutých bolo celkovo sedem ľudí.

Antonio Guterres

Valné zhromaždenie OSN potvrdilo druhé funkčné obdobie pre generálneho tajomníka Guterresa

18.06.2021 16:37

O vedenie OSN tento raz neprejavili záujem iní kandidáti.

zbraň, pištol

Právo brániť život so zbraňou bude zakotvené v českej ústave, schválili poslanci

18.06.2021 16:05

Novela vychádza z petície, ktorú podpísalo viac ako 100-tisíc ľudí vrátane ústavných činiteľov.

Peter Řehánek

O tom čo vidím okolo seba, občas absurdné ale žial pravdivé. Rodený Bratislavčan, On-line marketér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 44679x
Priemerná čítanosť článkov: 2352x

Autor blogu

Kategórie